Poznaj informatyczne trendy tego roku

Branża technologii informacyjnych z roku na rok zmienia się bardzo dynamicznie. Firmy muszą na bieżąco reagować na potrzeby rynku i swoich klientów. Zdaniem managerów białostockich spółek IT w obecnym roku największy wpływ na branżę IT będzie miał m.in. rozwój wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, uczenie maszynowe, Internet rzeczy oraz cyberbezpieczeństwo.

1. Virtual Reality i Augmented Reality

Rzeczywistość wirtualna, która pozwala użytkownikowi ze świata realnego na interakcję z symulowanym komputerowo światem, oraz rzeczywistość rozszerzona, która łączy oba te światy, będą w 2017 roku podbijać rynek IT i to nie tylko rynek gier. Spółka Solution4Labs w ramach prac badawczo – rozwojowych pracuje nad integracją Microsoft’owych gogli HoloLens z systemem klasy LIMS, czyli systemem do zarządzania informacją w laboratoriach.

– Za sprawą systemów klasy LIMS w placówkach naukowych znika papierowa dokumentacja, ogromne ilości danych są na bieżąco systematyzowane, kontrolowane i analizowane. Po integracji z goglami HoloLens system dodatkowo unowocześni pracę badaczy, którzy na przykład patrząc na konkretną probówkę, będą widzieli w goglach dokładny opis jej zawartości – tłumaczy dr inż. Waldemar Birk, prezes spółki Solution4Labs.

Nowe rozwiązanie zaoszczędzi czas i pieniądze, a także będzie miało pozytywny wpływ na środowisko. Pojawienie się VR i AR w systemach klasy LIMS jest kolejnym krokiem wprowadzania nowoczesnych technologii w laboratoriach.

2. Machine Learning

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie zaawansowane systemy informatyczne, które nie korzystałyby z dobrodziejstw uczenia maszynowego (ang. Machine learning), wykorzystywanego już nawet w codziennym prognozowaniu pogody. Dowodem na istnienie potężnego potencjału tego zagadnienia jest wprowadzanie coraz większej liczby usług oferowanych przez takich gigantów, jak Microsoft czy Google. Ułatwiają oni tworzenie systemów w znacznej mierze bazujących na uczeniu maszynowym.

– Biorąc na warsztat np. rozpoznawanie obrazów, kiedyś programiści musieli implementować różnego rodzaju algorytmy z tym związane, przez co wytworzenie konkretnego oprogramowania rozwiązującego określone problemy biznesowe zajmowało o wiele więcej czasu. Obecnie wystarczy skorzystać z gotowych usług chmurowych związanych z wykorzystaniem uczenia maszynowego. W konsekwencji klient szybciej otrzyma rozwiązanie spełniające jego potrzeby – powiedział Marcin Bartoszuk, Business Development Manager w QBurst Poland.

Machine Learning w związku ze swoim szerokim wykorzystaniem z pewnością będzie jednym z głównych trendów IT w 2017 roku.

3. Internet rzeczy (IoT)

Bez uczenia maszynowego ciężko jest też sobie wyobrazić szeroko pojęty świat Internetu rzeczy (ang. Internet of Things). Elektroniczne urządzenia gromadzące dane, przetwarzające je i wymieniające się nimi za pośrednictwem sieci Internet zyskują coraz większe zainteresowanie.

– Rozpoczynamy właśnie pracę nad wdrożeniem systemu SmartDom, czyli połączeniem komunikujących się ze sobą inteligentnych urządzeń, których głównym celem jest zarządzanie funkcjami domu: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem i chłodzeniem, sterowanie oknami, roletami czy wentylacją, automatyczne otwieranie bramy garażowej, włączanie oświetlenia zewnętrznego w momencie wjazdu gospodarza na posesję i wiele, wiele innych – opowiada Robert Matyszewski, wiceprezes ds. sprzedaży w SoftwareHut.

Zastosowane rozwiązania IoT w inteligentnym domu pozwolą na informowanie właściciela o awariach typu zalanie lub zadymienie oraz na integrację z systemem alarmowym i z beaconami (rozpoznawanie użytkownika i dostosowywanie ustawień domu na tej podstawie). SmartDom pozwoli również na prezentację i analizę danych tj. rejestrację zużycia energii elektrycznej, rejestrację zużycia opału, udostępnienie przeglądu historii temperatur.

Szacunki Gartnera mówią, że w 2020 roku 26 mld urządzeń będzie podłączonych do sieci. Wśród głównych korzyści z wykorzystania Internetu rzeczy w mieszkaniach wymienić można oszczędność czasu i pieniędzy, wzrost komfortu życia i poprawę bezpieczeństwa.

4. Cyberbezpieczeństwo

Rozwijający się Internet rzeczy wymaga intensywnych prac nad cyberbezpieczeństwem, ponieważ zbyt wielka ilość zgromadzonych danych na temat użytkowników zagraża ich prywatności. W wielu organizacjach z branży technologii informacyjnych strategiczne stają się działania poświęcone cybersecurity.

– Rok 2017 na pewno będzie rokiem, w którym będziemy słyszeli coraz częściej o cyberbezpieczeństwie, hakerskich atakach i o wyciekach danych z powodu braku zabezpieczeń w firmach. Hakerzy dostają się do systemów w różny sposób. Czasem znajdują błąd programisty i przez ten błąd wykradają dane, ale jeszcze częściej wykorzystują naiwność użytkowników. Pracownik firmy, który w sposób trywialny wybiera hasło dostępowe do systemu, który nie dba o bezpieczeństwo swojego komputera, może być osobą, która spowoduje wyciek danych – powiedział Robert Strzelecki, wiceprezes grupy TenderHut.

Zagrożeniem związanym z cyberbezpieczeństwem może być też brak wykwalifikowanych specjalistów. Miejsc pracy w tym segmencie wciąż przybywa, co nie jest niestety wprost proporcjonalne z pojawianiem się nowych pracowników.

DzienDobryBialystok.pl